Przyzwyczailiśmy się do tego, że katolicy na swoich szyjach noszą różne dewocjonalia. Przeważnie jest to Cudowny Medalik na łańcuszku srebrnym bądź złotym. Nie brakuje jednak osób, które noszą też różaniec wierząc, że Matka Boża zawsze jest przy nich w trudnych chwilach. Warto też podkreślić, że istnieje kolejny typ biżuterii, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to dość ryzykowne słowo. Chodzi nam o szkaplerz, o którym powiemy sobie więcej w naszym tekście.

Co to jest szkaplerze medalik?

Szkaplerz na pierwszy rzut oka przypomina medalik czy też kawałek płótna, który jest zrobiony z materiału. Są nim wyszyte różne motywy. Często pojawiają się pytania w stylu „Szkaplerz? Co to jest?”. Jest to związane z objawieniem Szymona Stocka, dziś już świętego z Aylesford, który otrzymał obietnicę od Matki Bożej, że gdy będzie go nosić, to uniknie piekielnych ogni. Późniejsi papieże jak Jan XXII wydał bullę, w której osoby odmawiające Małe Oficjum ku czci Najświętszej Maryi Panny będą mogły uniknąć piekielnych ogni. Ponadto Matka Boża obiecała osobom noszącym szkaplerz, że w pierwszą sobotę po śmierci zostaną wyciągnięte z czyśćca. Wymaga to jednak życia prowadzonego po katolicku i samo noszenie bez modlitwy niewiele daje.

Należy powiedzieć, że jest wiele rodzajów szkaplerza. Przeważnie najczęściej osoby noszące mają ten związany z Karmelem, ale są też szkaplerze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa czy też Siedmiu Boleści. Kształtem nie różnią się w żaden sposób, jednak obrazek na nim zawarty wygląda odrobinę inaczej. 

Jak wygląda szklaperz?

Gdybyśmy mieli w najprostszy sposób powiedzieć jak wygląda szkaplerz medalik, to powiedzieliśmy, że to płótno, które okala barki, plecy i klatkę piersiową. Można powiedzieć, że to coś w stylu wisiorka dwustronnego, ponieważ mamy go na klatce piersiowej oraz na plecach jednocześnie. Wygląd szkaplerza może być tak naprawdę różny. Szkaplerz medalik różni się w zależności od tego, kto go wyprodukował. Owszem, są pewne uniwersalne wzory, jednak już wyżej powiedzieliśmy, są różne rodzaje, więc wyglądają inaczej.

Mówiąc więcej o tym, czym jest szkaplerz karmelitański medalik, to jest to kawałek materiału, więc nie jest to żadne srebro czy złoto. Okazuje się więc, że osoby uzależnione od srebra, bo takie też się zdarzają, mogą to w pełni nosić. Co ciekawe, jest on uszyty z tego samego materiału co habit. Przyjęcie szkaplerza wiąże się z jego poświęceniem i uwaga – może go nałożyć tylko i wyłącznie kapłan, więc samodzielne nałożenie go na swoją głowę tak naprawdę nie da nic. 

Czy szkaplerz można zdejmować?

Pytanie dotyczące tego, czy szkaplerz można zdejmować jest jak najbardziej zasadne. Przede wszystkim chcemy podkreślić, że należy go nosić jak najczęściej. Nie zmienia to jednak faktu, że można go zdejmować przy myciu czy aktywności fizycznej. Jest to kawałek materiału, który założony utrudniałby kąpiel i też podczas uprawiania sportu mógłby przyklejać się do ubrania. 

Zdejmowanie szkaplerza jednak bez ważnego powodu jest surowo zabronione. Szkaplerz medalik – co to znaczy? Mówiliśmy już o obietnicach danych przez Matkę Bożą, a katolicy wiedzą, że Maryja nie składa obietnic bez pokrycia, chociaż są też określone warunki. Warto zapamiętać, że jeżeli szkaplerz nam się zniszczy, to kolejny możemy nałożyć sobie sami i nie musi być poświęcony przez kapłana.

Kim była Matka Boża Szkaplerzna?

Matka Boża Szkaplerzna nie jest żadną inną Matką Bożą. Jest to po prostu kolejny jej przymiot. Tak jak powiedzieliśmy na początku, jej kult rozpoczął się wraz z objawieniem św. Szymonowi Stockowi i od tego momentu wielu katolików nosi go na całym świecie. Jako że był on przełożonym zakonu karmelitów, to dlatego też o szkaplerzu mówi się, że jest „karmelitański”, chociaż na dobrą sprawę jest ich aż 30 rodzajów.

Medalik Matki Bożej Szkaplerznej nie jest tym samym co szkaplerz, bo często te pojęcia są używane jako zamienne. Szkaplerz jest czymś innym od medalika, ma on inny kształt, wagę, tak naprawdę wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *