Jak wybrać różaniec na komunię dziecka?
Komunia to wydarzenie odgrywające znaczną rolę nie tylko w życiu dziecka, ale również w życiu jego najbliższych. Ma ona często bardzo osobisty charakter, więc nic dziwnego, że zakup różańca jest niezwykle istotną rzeczą. Jego odpowiedni wybór może przyczynić się do tego, jaki będzie odbiór i dziecka, i osób, które emocjonalnie angażują się w komunię. Jakie różańce są najlepsze? Które z nich warto wziąć pod uwagę, żeby wszystko wypadło jak najlepiej?
Z czego zrobiony jest różaniec?
Klasyczne różańce zazwyczaj stworzone są z drewnianych paciorków, które łączy cieniutki drucik albo w miarę możliwości trwały sznureczek. Kolejne popularne tworzywa to między innymi: tworzywo sztuczne, cenne kruszce, a nawet jarzębina, jeśli ktoś woli postawić na bardziej naturalną metodę.
Oprócz małych paciorków, gdzie każdy z nich ma taki sam rozmiar, występują również większe paciorki i wieńczący wszystko krzyżyk bądź medalik. Warto podkreślić, że duży paciorek może różnić się od pozostałych nie tylko swoją wielkością, ale też kształtem czy nawet kolorem.
Warto nadmienić, iż z biegiem czasu zmienia się również forma, w której występuje różaniec – budowa tego ważnego aspektu religijnego przybiera już formy bransoletek, a nawet pierścieni, które stworzone są tak, żeby z łatwością można było z nich korzystać w każdej chwili.
Kiedy wynaleziono różaniec?
Różaniec sam w sobie powstawał przez wiele lat i w ciągu tych lat ulegał znacznym modyfikacjom. Wszystko zależało od tego kto jakie modlitwy brał pod uwagę, kiedy o różańcu była mowa. Powszechnie uważa się jednak, że za okres, w którym wynaleziono różaniec, można uznać czas działań świętego Dominika Guzmana, który był założycielem Zakonu Dominikanów. To właśnie dlatego mówi się, że jest on ojcem różańca.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru różańca?
Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze różańca, jest jego budowa. Różaniec na komunię przede wszystkim musi być wytrzymały, ponieważ domyślnie będzie dosyć często używany przez przyszłego właściciela bądź właścicielkę. Faktem jest, że nawet przy najdokładniejszej pracy mogą pojawić się jakieś wady fabryczne, więc należy upewnić się, że w różańcu nie brakuje ani jednego paciorka.
Dodatkowym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, to sam wygląd różańca. Oczywiste jest, że estetyka nie jest najważniejsza, aczkolwiek przy tak wielu opcjach, które są dostępne, można pozwolić sobie na wybranie tej, która będzie najbardziej komfortowa w użyciu.
Jaki wybrać różaniec na komunię?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę jego formę. Najlepiej jest wybrać różaniec tradycyjny, który będzie stanowił swego rodzaju pamiątkę tej ważnej okazji. Co więcej, jeśli dziecko będzie zainteresowane taką opcją, można dodać do niego jego miniaturową wersję w postaci pierścionka czy bransoletki.
Oczywiste jest, że tworzywo, z którego stworzony został różaniec, a także kształty paciorków i ich kolor, to aspekty, które szczególnie zwrócą uwagę dziecka. Można również postarać się o ładne, eleganckie opakowanie, w którym tenże różaniec będzie przechowywany. Mini sakiewka, puzderko plastikowe, a także drewniana malutka skrytka to rzeczy, które z pewnością doceni każde dziecko.
Czy różaniec dla chłopca i dziewczynki się różni?
Główne różnice, które można spotkać przy wyborze różańca dla dzieci komunijnych, zawierają się jego wyglądzie. Różaniec komunijny dla dziewczynki zazwyczaj stworzony jest z delikatniejszych materiałów, a do tego obfituje w perełki oraz pastelowe kolory. Często też ma on pozłacane łączenia pasujące do różu czy bieli. Różaniec dla chłopca to najczęściej trwalszy wariant, którego kolorystyka wpada w czerń czy granat, a drucik łączący paciorki jest posrebrzany.
Kolejnym aspektem, który może różnić między sobą rozmaite różańce komunijne to to, że ich opakowania wyglądają zupełnie inaczej. Te, które przeznaczone są dla dziewczynek, często mają na sobie wizerunek aniołka z długimi włosami, natomiast warianty dla chłopców mają aniołka z włosami krótszymi. Jest to wyraźne odznaczenie, komu dany różaniec powinien być podarowany.